Vítejte na stránkách obce Obec Tuř.
Používáme cookies
Chceme, abyste sledovali vy nás, ne my vás. Pro správnou funkčnost webu nějaké cookies potřebujeme. Své nastavení cookies můžete změnit pomocí nastavení cookie.
Nastavení zobrazení
 • OÚ Tuř
 • 633

Připomínka: od dubna je potřeba mít popelnice označeny známkou, jinak nebudou vyvezeny

Většina trvale žijících občanů již letošní poplatky uhradila a známku si vyzvedli, zbývají asi 4 domácnosti, někteří chalupáři a měli bychom mít pro letošní rok pořešíno.   

Ještě bych chtěla vysvětlit, že nakládání s odpady a systém odpadového hospodářství se řídí obecně závaznou vyhláškou obce Tuř č. 1/2021, kterou můžete pročíst na našich stránkách a je v ní stanoven poplatek 700,- Kč za dospělou osobu a 400,- Kč za osobu do 18 let.

Poplatek je přijat do obecního rozpočtu a určen na veškeré nakládání s odpadem. Nejedná se pouze o svoz popelnic s komunálním odpadem, ale i kontejnery se tříděným odpadem, za vývozy kontejneru s bioodpadem, tukem a sběrem nebezpečného odpadu. Poplatky nepokryjí veškeré tyto náklady, ale podstatnou část, i tak je dopláceno cca 80.000,- Kč z rozpočtu.

Neznamená to tedy, že poplatek 700,- Kč je za vývoz jedné popelnice, abych to tímto upřesnila. V naší obci to je tedy tak, že jedna domácnost/jedna nemovitost = jedna popelnice. Tuto problematiku jsem konzultovala i na TS Jičín a vše je takto zřejmé ze schválené obecní vyhlášky. V Jičíně má čtyřčlenná rodina nárok na jednu popelnici (pokud nemají u domu kontejnery) a nemůžou si nechat vyvážet 2. Pokud má někdo potřebu mít vícero popelnic, může si individuálně uzavřít smlouvu s TS na další popelnici, roční poplatek je cca 2500,- Kč a obdrží od nich další známku a bude mu popelnice navíc vyvážena. To je informace, kterou mi sdělili a informuji o ní jako o  možnosti.             

Chtěla bych apelovat, aby se občané více zapojili do třídění a odpad, který patří do kontejneru na tříděný odpad, nevhazovali do popelnic a tím si vyčlenili více místa. V návaznosti na to upozorňuji, že i tady je potřeba myslet na všechny a dodržovat pravidla. Tzn., že do kontejneru s papírem patří pouze papír, krabice je potřeba rozřezat a neházet je celé do kontejneru nebo je dokonce nechat pohozené vedle (v lepším případě prázdné, v horším plné igelitů a plastových výplní), do plastu ukládat pouze plast a plechovky od nápojů, které budou sešlapané. Po Vás přijde ke kontejneru i několik dalších lidí, kteří budou chtít odpad vyhodit..... Rozhodně ke kontejnerům nenoste věci, které ani do jednoho kontejneru nepatří!! Stalo se mi, že jsem objevila vedle nich velkou palmu, kočárek, štos talířů...., toto opravdu obci likvidovat nenáleží. Objednali jsme druhý kontejner na papír (měl by každým dnem snad již být), bude tedy opět více místa. Pokud by bylo stále nedostačující i při řádném ukládání, museli bychom jednat opět o rozšíření nebo častějších svozech.           

Na tříděný odpad jsou v obci instalovány tyto sběrné nádoby :                                                                           2 x kontejnery na plast                                                                                                                                                      1 x kontejner na papír (budou 2)                                                                                                                                     1 x kontejner na sklo                                                                                                                                                       1 x nádoba na rostlinný tuk                                                                                                                                             1 x kontejner na bioodpad   

V únoru jsme objednali mimořádný svoz kontejneru s bioodpadem a již jsme obdrželi termíny svozů  pro letošní rok:                                                                                                                                      
3.4.
17.4.
1.5.
15.5.
29.5.
12.6.
3.7.
24.7.
14.8.
28.8.
11.9.
25.9.
9.10.
23.10.
6.11.
20.11.
celkem 16 svozů

Kontejner by měl sloužit na drobný bioodpad a stalo se pravidlem, že jeden den přivezou prázdný kontejner a druhý den je úplně plný a dost často naplněn velkými větvemi a třeba celými tůjemi, které tam nepatří.

Na podzim jsem dokonce jednou volala do svozové firmy, zda vyváželi, že je stále plný a ano, vyváželi, ale během odpoledne bylo plno. Prosím, vozte během roku větve, křoví.... na hromadu v rohu hřiště, kde obzvlášť nyní je tomu příhodné období "pálení čarodějnic". 

Svoz nebezpečného odpadu plánujeme opět na podzim a včas o něm budeme informovat. 

Chtěla bych také prověřit možnost využívání sběrného dvora v Jičíně, za jakých podmínek a finančního podílu obce bychom jej jako občané mohli využívat.                                                       

J.Pokorná

Novinky z úřadu a obce

obrázek nenalezen
Úřad Obec

publikováno: 19. 6. 2024

Prázdninový provoz OÚ a knihovny

 • OÚ Tuř
 • 56
Volby do Evropského parlamentu 2024
Úřad Obec Úřední Deska

publikováno: 10. 6. 2024

Volby do Evropského parlamentu 2024

 • OÚ Tuř
 • 99
Uzávěra železničního přejezdu
Obec

publikováno: 21. 5. 2024

Uzávěra železničního přejezdu

 • OÚ Tuř
 • 110
Pietní akt
Obec

publikováno: 5. 5. 2024

Pietní akt

 • OÚ Tuř
 • 106
Oznámení ČEZ
Obec Úřední Deska

publikováno: 30. 4. 2024

Oznámení ČEZ

 • OÚ Tuř
 • 119
obrázek nenalezen
Obec

publikováno: 5. 4. 2024

Připomenutí občanům

 • OÚ Tuř
 • 174